Urologija

Kada reikia kreiptis pas urologą?

Ligoniai pas gydytoją urologą kreipiasi dažniausiai tik atsiradus rimtiems ligos požymiams: skausmui, karščiavimui, kraujavimui, šlapimo susilaikymui ar nelaikymui, kai liga būna pažengusi ir gydymas būna sudėtingas ir ilgas, o kartais ir pavėluotas. Pateikiame keletą prežasčių, kada būtina kreiptis į urologą:

  • Kai sutrinka įprastas šlapinimasis – dažniau tenka eiti į tualetą arba keltis naktį kelis kartus, ko prieš tai nepasitaikydavo. Įprasta manyti, kad prostatos uždegimai vargina vyresnius nei 50 metų vyrus. Tačiau tai netiesa. Prostatitas yra pats dažniausias vyro lyties organų uždegimas, kurį paprastai sukelia bakterinė infekcija. Prostatos uždegimo rizikos veiksniai yra ilgas sėdėjimas ant šaltų daiktų (žemės, akmenų ir pan.), neužsigrūdinusiųjų maudymasis šaltame telkinyje, vidurių užkietėjimas, ilga priverstinė sėdima padėtis (tolimųjų reisų vairuotojams), nereguliarus lytinis gyvenimas, alkoholio vartojimas. Uždegimas gydomas labai ilgai ir sunkiai. Nepilnai išgydytas prostatitas gali pereiti į lėtinę formą, kuri kankins visą gyvenimą. Tai tiesus kelias impotencijos link! Todėl ypač svarbu laiku kreiptis į gydytoją vos pajutus pirmuosius požymius – maudimas pilvo apačioje, dažnas ir skausmingas šlapinimasis. Pradėjus paskirtą gydymą, jo nemesti vos tik pagerėja. Neišgydytas prostatitas linkęs kartotis!
  • Skausmingas šlapinimasis. Dar kitaip vadinama dizurija, kai šlapinantis skauda arba jaučiamas deginimas. Tai dažniausias šlapimo takų infekcijos požymis, ypač moterims. Vyrams jos pasitaiko retai, todėl skausmas šlapinantis gali būti uretrito arba kai kurių prostatos ligų požymis.
  • Šlapinimasis su kraujo priemaišomis. Šį simptomą dažniausiai lydi ir skausmingas šlapinimasis, deginimo jausmas šlaplėje. Tai gali būti šlaipmo takų infekcijos, ginekologinių ir lytiškai plintančių ligų požymiai.
  • Kai turėjote nesaugių lytinių santykių. Nesaugių lytinių santykių (oralinių, vaginalinių ir analinių) galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (toliau – LPI). Jeigu laikomasi higienos reikalavimų, buitiniu keliu LPI neužsikrečiama. Dauguma LPI yra pagydomos – sifilis, gonorėja, ureaplasma urealiticum/parvum, chlamidiozė, mikoplazmos, kandidozė ir kita. Tokios virusinės infekcijos kaip ŽIV, herpesas, genitalijų karpos, hepatitai yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eigą būtina ir galima kontroliuoti. LPI požymiai pasireiškia nebūtinai iš karto po lytinių santykių. Tai gali išryškėti ir po kelių dienų, savaitės, mėnesio ar dar ilgesnio laiko. Gali būti ir taip, kad nejausite nieko, bet liga vystysis lėtai, o pasekmės – nevaisingumas, depresija, pablogėjusi gyvenimo kokybė. Daugiau informacijos apie lytiškai plintančias ligas rasite čia. Kaip teisingai pasiruošti tyrimo paėmimui skaitykite čia.
  • Profilaktinis pasitikrinimas. Dažniausiai yra vengiama kreiptis urologą, nes gėda apie iškilusias problemas kalbėti. Tačiau savalaikis kreipimąsis į urologą, gali padėti daugelį ligų aptikti dar pradinėje stadijoje. Pvz.:

Šlapimo takų akmenligė. Ultragarsinio tyrimo metu galima pastebėti kai kuriuos darinius, nedidelius 1-2 cm akmenukus. Gydymas būna dažniausiai nesudėtingas – rekomenduojami vaistai arba akmenukai skaldomi specialiu aparatu iš išorės. Tačiau aptikus didesnius akmenis, jau taikomas chirurginis gydymas.

Šlapimo takų navikai. Net 30-60% šlapimo takų navikų aptinkama atsitiktinai, tiesiog atliekant ultragarsinį šlapimo sistemos tyrimą. Laiku nustatyta liga yra sėkmingiau gydoma.

Prostatos vėžys. Prostatos vėžio simpomai dažniausiai pasireiškia tik vėlyvesnėse stadijose, todėl būtinas vyrų nuo 40-45 metų reguliarus tikrinimasis pas urologus. Jo metu patikrinama prostata per tiesiąją žarną, iš kraujo atliekamas PSA tyrimas ir prostatos ultragarsinis tyrimas. Jeigu gydytojas įtaria prostatos vėžį, atliekama prostatos biopsija. Anksti diagnozavus šį susirgimą, taikomas chirurginis  ar spindulinis gydymo metodas. Esant vėlesnei vėžio stadijai, skiriamas hormoninis gydymas. Todėl kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresni gydymo rezultatai.

Tai tik dalis ligų kurias gydo urologas. Nereikia laukti, kol pajausite kažkokius požymius, galima ateiti ir profilaktiškai pasitikrinti Tik individualios apžiūros metu galima geriausiai įvertinti paciento būklę, įsigilinti į individualias problemas ir kartu ieškoti efektyviausio problemos sprendimo.

Klinikos gydytojai urologai konsultuoja dėl seksualinių, šlapimo sistemos (inkstų, šlapimo pūslės uždegimai sutrikimų ir skiria gydymą. Taip pat diagnozuoja ir gydo lytiškai plintančias ligas, prostatos uždegimus, erektilinę disfunkciją. Gydytojai atlieka:

  • Šlapimo sistemos moterims echoskopiją. Tyrimo metu įvertinama inkstų, šlapimo pūslės būklė, liekamojo šlapimo kiekis. Tai yra pagalbinė priemonė diagnozuojant šlapimo sistemos ligas, anomalijas. Pasiruošimas – šlapimo pūslė tyrimo metu turi būti pilna.
  • Šlapimo sistemos vyrams echoskopiją. Tyrimo metu įvertinama inkstų, šlapimo pūslės, prostatos būklė, liekamojo šlapimo kiekis. Tai yra pagalbinė priemonė diagnozuojant šlapimo sistemos ligas, anomalijas. Pasiruošimas – šlapimo pūslė tyrimo metu turi būti pilna.
  • Prostatos echoskopija. Atliekama per analinę angą, kai reikia įvertinti prostatos sutrikimus (prostatos uždegimas, gėrybinė prostatos hiperplazija), kai apčiuopiamas guzelis prostatoje, kai prostatos specifinio antigeno (PAS) rodikliai yra padidėję, kai sutrinka šlapinimasis. Detaliau apie pasiruošimą skaitykite čia.
  • Sėklidžių echoskopija. Jos metu galima įvertinti sėklidžių audinį, stebėti ar neatsiranda padarinių po traumos, esant skausmui, įtariant sėklidžių vėžį. Pasiruošimas nereikalingas.

Urologija

Urologo paslaugos Kaina EUR
Gydytojo urologo pirminė konsultacija 35.00
Gydytojo urologo pakartotinė konsultacija 20.00
Prostatos ultragarsinis tyrimas 15.00
Prostatos ultragarsinis tyrimas endorektaliniu davikliu 25.00
Šlapimo sistemos ultragarsinis tyrimas 23.00
Prostatos masažas 17.00
Nuskausminimas (vietinis) 15.00
Parafimozės atstatymas 30.00