Profilaktiniai tyrimai ir programos

Šeimos klinikos teikiami profilaktiniai patikrinimai ir programos skirti, kad liga būtų diagnozuota ankstyvoje stadijoje, būtų lengviau bei greičiau pagydoma, norint išvengti rimtų komplikacijų. Net ir nejaučiant jokių negalavimų ar nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, profilaktiškai tikrinti sveikatą patariama kasmet.

Galimybė pasitikrinti sudaroma kas keleri metai, o pacientas, norėdamas atlikti prevencinę programą, pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos klinikos darbuotojus arba savo šeimos gydytoją. Jums bus suteikta išsami  informacija apie Jums naudingą sveikatos prevencinę programą.

Programos pagal amžiaus grupes finansuojamos  PSDF biudžeto lėšomis ir teikiamos NEMOKAMAI.

Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai), kurios gali kartą per 3 metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Pirmiausia Jums reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimą. Tyrimą Jums atliks šeimos gydytojas arba gydytojas ginekologas ir įvertins gautus tyrimo rezultatus. Jei tyrimo rezultatai netenkins, šeimos gydytojas išrašys Jums siuntimą gimdos kaklelio biopsijai, leidžiančiai objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Pacientėms nuo 35 metų atliekamas  ŽPV tyrimas  skystoje terpėje ir jei  rezultatas teigiamas,atliekmas gimdos kaklelio citologinis tyrimas naudojant tą patį mėginį.

Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas saugus ir paprastas mamografinis tyrimas (rentgenu), leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį. Siuntimą tyrimui Jums išrašys šeimos gydytojas. Šį tyrimą galėsite atlikti įstaigose, turinčiose mamografijos įrenginį. Apie tyrimo rezultatus Jums praneš šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos. Jei mamografinio tyrimo rezultatas bus patologinis, šeimos gydytojas išrašys siuntimą gydytojui specialistui – papildomiems tyrimams, diagnozei patikslinti ar gydyti.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Programa skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai), kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas imunocheminis slapto kraujavimo išmatose testas. Norėdami atlikti testą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jei testo atsakymas bus teigiamas, šeimos gydytojas Jums išrašys siuntimą pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją (storosios žarnos endoskopinį tyrimą) ir, jei reikia, biopsiją. Kolonoskopijos ir biopsijos tyrimai leis objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Apie tyrimo periodiškumą sprendžia šeimos gydytojas, tačiau ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išrašys siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atliks priešinės liaukos biopsiją.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa

Programa skirta vyrams nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterims nuo 50 iki 64 metų (imtinai), kuriems kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustatys, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis Jums paskirs specialius tyrimus (gliukozės, cholesterolio ir trigliceridų koncentracijos kiekio kraujyje, elektrokardiogramą ir kitus. Jei šeimos gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti..

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa: nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų amžiaus.

Daugiau informacijos apie prevencines programas:

http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/prevencines-programos/apie-prevencines-programas