NUTUKIMO GYDYMAS (GASTROBALIONAI)

NUTUKIMO GYDYMAS: GASTROBALIONAI

NUTUKIMAS

Nutukimas – tai chroniškas metabolinis (medžiagų apykaitos) sutrikimas, apibrėžiamas kaip padidėjusi kūno riebalų sankaupa organizme. Kitaip tariant, tai tiesioginis kelias ligų ir mirtimi galinčių pasibaigti sveikatos sutrikimų  atsiradimui. Dažniausios nutukimo atsiradimo priežastys – tai nepakankamas fizinis judėjimas, netaisyklingi (žalingi) mitybos įpročiai, dažnas alkoholio vartojimas. Taip pat gali būti ir turimų ligų, įtaka asmens svorio disbalansui, pvz.: skydliaukės funkcijos sutrikimas gali turėti įtakos svorio augimui. Įtakos svoriui turi ir genetika (paveldimumas iš tėvų).

 

NUTUKIMO PAPLITIMAS IR STATISTIKA

Nutukimo problema aktuali, kalbant ne tik apie suaugusiuosius, bet taip pat ir paauglius bei vaikus visame pasaulyje. Per pastaruosius 30 metų nutukimą turinčių žmonių skaičius itin sparčiai išaugo. Remiantis atliktais tyrimais JAV, maždaug 2 iš 3-jų suaugusiųjų turi viršsvorį ir 1 iš 3-jų turi nutukimą. Žiūrint pasauliniu mastu, daugiau nei 1.9 milijardo suaugusiųjų turi viršsvorį (18 metų ir vyresni). Iš jų 600 milijonų turi nutukimą (2013 – 2015 m. duomenys). Tarp vaikų, jaunesnių nei 5-eri metai, viršsvorį arba nutukimą turi 42 milijonai. Europos regione bendras nutukimo paplitimas tarp skirtingų lyčių yra 21.5% tarp vyrų ir 24.5% tarp moterų. Viršsvorio paplitimas tarp vaikų iki 5-erių metų amžiaus yra 12.4%. Šiuo metu atlikti tyrimai rodo, jog, esant tokioms tendencijoms, 2030 metais apie 60% bendros populiacijos turėtų turėti nutukimo problemų, t. y. 3.3 milijardo žmonių, iš kurių viršsvorį turės apie 2.2 milijardo žmonių, o nutukimą – 1.1 milijardo žmonių.

NUTUKIMO ĮTAKA SVEIKATAI

Kaip minėta aukščiau, nutukimas sukelia rimtų sveikatos sutrikimų bei ligų, kurios neretai pasibaigia žmogaus mirtimi. Dažniausiai pasitaikantys kasdieniai sveikatos sutrikimai: oro trūkumas, pastovus nuovargis, knarkimas miegant, sąnarių ir nugaros skausmai, aukštas kraujo spaudimas ir pan. Žmogus, turintis antsvorio, taip pat rizikuoja susirgti šiomis ligomis: gastroezofaginiu refliuksu, diabetu, miego apnėja, astma ir kt.

GYDYMO BŪDAI

 

Klinikinėje praktikoje kūno riebalai yra apskaičiuojami, remiantis KMI bei vidinių pilvo riebalų kaupimusi (tai didesnės metabolinių ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos rodiklis), išmatuojant juosmens apimtį (perimetrą). Su medikų priežiūra žmogus gali mėginti sureguliuoti svorį pats, taikant šiuos būdus: mitybos įpročių keitimas, fizinio aktyvumo (sporto) įtraukimas į kasdienę rutiną, svorio metimui skirti medikamentai, dieta. Visgi dažniausiai medicininėje praktikoje yra taikomi šie antsvorio gydymo būdai: chirurginė operacija (skrandžio apylanka, reguliuojama skrandžio juosta, pakraštinė skrandžio rezekcija, skrandžio plikacija), hormoninis gydymas.

 

INTRAGASTRINIAI ORO BALIONAI

Vienas iš neintervencinių nutukimo gydymo būdų – intragastriniai oro balionai. Tai saugus ir efektyvus priešoperacinis gydymas, esant sunkiam nutukimui.

Intragastrinių oro balionų naudojimo privalumai:

  • Nechirurginis ir minimaliai invazinis gydymo būdas.
  • Pripučiamas oru – oras suteikia lengvumo, o tai palengvina pacientui po procedūrinį laikotarpį (sumažinama pykinimo, vėmimo ir skausmo jutimo rizika).
  • Sustiprinta, itin sandari baliono medžiaga.
  • Trumpas baliono implantavimo laikotarpis.
  • Palengvinta implantacija (lengva ir paprasta įdėti ir išimti).

 

 

 

Pagrindiniai intragastrinių oro balionų pranašumai:

  • Žymiai sumažinamas iki procedūros buvęs asmens svoris.
  • Sumažinus svorį, kartu sumažinama ir anestezijos bei operacijų sukeliama rizika nutukusiems pacientams.